Aj výber fasádnej farby má svoje pravidlá. Poradíme vám ako na to.

Fasáda je vizitkou domu aj ľudí, ktorí v ňom bývajú. Každému majiteľovi záleží na jej farbe, prevedení a čo najdlhšej životnosti. Fasádne farby vyberajte podľa druhu stavby, svojich preferencií a finančného rozpočtu.

Podľa typu spojiva sa fasádne farby delia na silikónové, silikátové a akrylátové (disperzné). Každá sa hodí pre iný typ podkladu a zároveň vykazuje rozdielnu odolnosť voči vlhkosti alebo UV žiareniu. Ak si fasádnu farbu vyberiete dobre a zaistíte správny technologický postup, môžete sa z nového náteru fasády tešiť aj 30 rokov. V prípade neúspechu však čoskoro na vašej fasáde spozorujete riasy, lišajníky, praskliny, vlhkosť a ďalšie poruchy, ktoré odstránite len s veľkou námahou a nemalou finančnou záťažou. Venujte preto voľbe fasádnej farby mimoriadnu pozornosť.

Silikonová, silikátová či akrylátová?

Silikonové fasádne farby patria medzi najlepšie nátery na trhu, čo sa prejavuje aj na ich cene. Možno ich namiešať do rady odtieňov vrátane lesklých, vykazujú vysokú odolnosť voči znečisteniu a praskaniu, skvele odpudzujú vodu. Silikónové fasádne farby sú obľúbené aj vďaka jednoduchému nanášaniu na kameň, tehly, omietkové zmesi aj staršie nátery. Dokážu vytvoriť elegantný “kabát” na akomkoľvek podklade, aj mierne vlhkom, a sú prakticky bezúdržbové.

Silikátové fasádne farby sa využívali už v 19. storočí. Stále ich môžete obdivovať na historických budovách, a to aj v podobe fasádnych kresieb, čo svedčí o ich dlhej životnosti. Silikátové farby majú vynikajúcu paropriepustnosť, prospievajú teda budovám s vyššou vlhkosťou či problematickou izoláciou. Vyžadujú podklady s obsahom kremíka, teda vyzreté štukové omietky, silikátové farby a podobne.

Akrylátové fasádne farby sa dnes používajú najčastejšie, predovšetkým vďaka dostupnej cene a odolnosti voči dažďu, znečistenému ovzdušiu aj UV žiareniu. Odborníci ich odporúčajú na objekty v dobrom technickom stave, najmä novostavby. Akrylátové farby možno namiešať do širokej škály odtieňov. Viac sa však špinia, pretože im chýba samočistiaci mechanizmus pri daždi, ktorý je vlastný silikónovým farbám. Akrylátové farby takisto horšie prepúšťajú pary, preto sa hodia len na dobre zaizolované nehnuteľnosti (zateplené polyesterom, nie minerálnou vatou).

Príprava a údržba fasády

Správne vybraná fasádna farba je významnou, ale nie jedinou časťou celého procesu. O tom, ako dlho bude vaša fasáda fungovať, rozhoduje tiež starostlivá príprava podkladu, ktorý je nutné zbaviť nečistôt, nerovností a mastnoty. Súdržnosť podkladu podporí penetračný náter. Záleží tiež na precíznom nanesení fasádnej farby a následnej údržbe fasády, ktorá spočíva v odstraňovaní nečistôt, biologického napadnutia a upravovaní prasklín. Z tohto hľadiska sú výhodné akrylátové a predovšetkým luxusné silikónové farby so samočistiacim efektom.

reklamný text
Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*