Farebné trendy 2014 v interiérovom dizajne

Každá sezóna je inšpirovaná aktuálnymi módnymi trendmi a ovplyvnená dizajnérmi, ktorí predpovedajú najdôležitejšie novinky. Interiérový dizajn ide ruka v ruke s módnym svetom, najmä pokiaľ ide o farby, textúry a vzory. Na jeseň minulého roku predstavili poprední svetoví návrhári, počas týždňa módy v New Yorku, farby na nadchádzajúci rok. Na palete Pantone 2014 dominujú tlmené pastelové odtiene, vyvážené kombináciou živých a jasných farieb.

Pantone je už viac než dvadsať rokov celosvetovo uznávanou autoritou vo svete farieb. V tomto systéme má každá farba a rovnako aj jej odtieň, priradené číslo a presné zloženie. Podľa Leatrice Eiseman, výkonnej riaditeľky Pantone Color Institute, v tejto sezóne spotrebitelia dávajú prednosť premyslenej umeleckej a emocionálnej rovnováhe. Potreba stability sa odráža aj v zložení palety, kde univerzálnosť jednotlivých farieb umožňuje experimentovanie s novým vzhľadom a farebnými kombináciami.

Farba roka 2014 – žiarivá orchidea (Radiant Orchid)

Kráľovská a temperamentná, svojim spôsobom odvážna, ale zároveň prekvapivo univerzálna. Aj tak by sa dala opísať žiarivá orchidea, ktorá je podľa Pantone farbou roka 2014. V jednoduchom popise ide o odtieň jasnej purpurovej s červeným a ružovým podtónom.  interiéri má žiarivá orchidea upokojujúce vibrácie, pôsobí charizmaticky a spirituálne. V kombinácii so striebornou dosiahnete oslnivý vzhľad, a so šedou farbou naopak vytvoríte tlmený štýl.

Oslňujúca modrá (Dazzling Blue)

Farbou jarnej sezóny 2014 je oslňujúca modrá (Dazzling blue). Tento sivo-kobaltový odtieň modrej je odvážna voľba s nádychom “preppy” štýlu. Skvelým spôsobom ako preniesť túto farbu do interiéru, je jej správna kombinácia s bielou, napríklad vo forme potlače na závesoch, posteľnej bielizni, či tapetách.

Kajenské korenie (Cayenne)

Prenikavý, odvážny, ba dokonca drzý – presne tým sa vyznačuje červeno-oranžový odtieň kajenského korenia. Ak chcete vniesť do interiéru kúsok z jeho ohnivej energie, skúste použiť túto farbu napríklad na bytových textíliách, kde florálny motív v odtieni Cayenne dokonale vynikne na bielom či sivom podklade.

Plamenníková oranžová (Celosia Orange)

Živá, zábavná a inšpirujúca mandarínková farba nabáda k experimentovaniu. Modernejší variant jej kovového vzhľadu je ideálny ak uprednostňujete pravidelnosť a geometrické vzory. O niečo hrejivejšie pôsobí upokojujúci nádych karamelu.

Žltá frézia (Freezia)

Odvážny žltý nádych frézií vnesie do každého interiéru zmysel pre štýl. Zmiernenie jej elektrizujúcej intenzity dosiahnete bielymi a sivými doplnkami.

Piesková farba (Sand)

Béžová je tento rok „out“ a jej miesto nahradila piesková farba s teplým a zemitým akcentom, pripomínajúcim dlhé letné dni na pláži. Predstavuje základný východiskový bod pre doplnky v sýtejších odtieňoch.

Bledý tyrkys (Hemlock)

Bledozelený odtieň, ktorý je úplne odlišný od zelených variantov v posledných sezónach, vnesie príjemný a upokojujúci nádych do vášho domova. Rozmaznajte svoje zmysly jej osviežujúcou a vibrujúcou energiou a nechajte sa unášať na vlnách s odtieňom damasku a tyrkysu.

Paloma

Dokonalá a zároveň neutrálna farba, ktorá je natoľko zaujímavá, že ju môžete použiť samostatne, alebo v kombinácii s akoukoľvek inou farbou. Prognózou tohtoročnej sezóny je, že použitím tejto farby zakotvíte celkový vzhľad interiéru.

Pastelová modrá (Placid Blue)

Kľudne a pokojne pôsobiaci pastelový odtieň modrej, pripomínajúci farbu jarnej oblohy, pôsobí neuveriteľne sviežo.

Fialková (Violet-Tulip)

Nostalgický nádych kvetov fialiek predstavuje vkusnú a decentnú farbu. V levanduľovom tóne pôsobí upokojujúco a relaxačne.

foto: via Charles Parsons Interiors

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*