DIY vintage kornútok plný kvetov

Preneste sa na chvíľu do dôb starých rodičov, kedy sa cukríky predávali na váhu a balili sa do papierových kornútov. V tých časoch boli kornútky akýmsi symbolom prekvapenia a radostného očakávania, pretože ukrývali dobrotu alebo malý darček. Postupom času sa stali milou dekoráciou, prostredníctvom ktorej môžete do svojich domovov vniesť spolu s nádychom nostalgie, aj kúsok hojnosti a naplnenia. Papierové kornútky vyniknú zavesené na poličke v chodbe, ráme postele alebo na kľučke starých dverí. Čím viac ich vedľa seba zavesíte, tým väčšmi budú pútať pozornosť vašich návštev. Môžete z nich vytvoriť malé girlandy, ktoré naplníte podľa svojej fantázie, alebo ich skúste zavesiť nad pracovný stôl, kde poslúžia ako úložné miesto pre všakovaké drobnosti.

DIY vintage kornútok 1

Skúste si spolu s nami vyrobiť takéto krásne vintage kornúty. Ich príprava je skutočne jednoduchá. Keďže budete pracovať najmä s papierom, pohrabte sa v šuplíkoch či povalách, kde určite objavíte staré zošity, listy či skicáre. Veľmi dobre tiež poslúžia rôzne druhy ručného papiera. V našom prípade sme sa inšpirovali kvitnúcou prírodou a kornútok sme naplnili papierovými kvetmi, ktoré sú dotónované akvarelovými farbami.

Čo budete potrebovať:

  • rôzne druhy starého papiera alebo staré noviny, výkres, akvarelový prípadne ručný papier
  • nožnice, ceruzku, lepidlo, kružidlo, tavná lepiaca pištoľ
  • textilné aplikácie, čipku
  • jutový špagát, ľanové alebo konopné vlákna
  • kovové ozdoby, prívesky
  • sklenené korálky, perličky, zaujímavé gombíky
  • papierovú lepiacu pásku
  • tenký kovový aranžérsky drôtik
  • bielu alebo smotanovú akrylovú farbu, akvarelové farby
  • Florex- aranžovaciu hmotu

Postup

1. krok  Z papierového výkresu vystrihnete kornútok s horným polomerom 24 cm. Na bočnej strane nezabudnite pridať záložku na zlepenie kornútka.

DIY vintage kornutok 2

2. krok Pri zlepovaní kornútku môžete použiť tavnú pištoľ, aby papier lepšie držal. Takto pripravený kornút oblepte tenším papierom – v našom prípade sme použili starý papier s textom písaným na písacom stroji.

DIY vintage kornútok 3

3. krok Na horný okraj kornútka prilepte ozdobnú čipku alebo stužku.

DIY vintage kornútok 4

4. krok Steny kornútka môžete pomocou tavnej pištole ozdobiť textilnými aplikáciami, kovovými ozdobami a príveskami.

DIY vintage kornútok 5

DIY vintage kornútok 7

5. krok Nasleduje výroba papierových kvetov. Z akvarelového alebo ručného papiera natrhajte lupienky rôznych rozmerov. Podľa zvolenej farebnosti ich zafarbite akvarelovými farbami tak, aby boli najtmavšie na svojich okrajoch, kde sa farba vďaka ručnému trhaniu krásne vpije. Lupienky nechajte dobre vyschnúť.

DIY vintage kornútok 7

6. krok Lupienky prikladajte k drôtiku od stredu, jeden po druhom, pričom každý lupienok prichyťte obtočením lepiacou papierovou páskou. Tú si vopred nastrihajte na kratšie, asi 5 mm široké pásiky. Hotový kvietok ešte raz spevnite obtočením lepiacou páskou. Pásku môžete pretrieť bielou alebo smotanou akrylovou farbou, aby stonka ladila s kvetom.

DIY vintage kornútok 8

7. krok Kvety vytvarujte jemným ohýbaním do strán. Do vnútra kvetov vlepte malé gombíky, sklenené korálky, alebo stred kvetu môžete vytvoriť z perličiek.

DIY vintage kornútok 9

DIY vintage kornútok 10

8. krok Na vnútornú stranu kornútka prilepte jutový špagát, vďaka čomu vznikne uško na zavesenie. Vnútro vyplňte aranžérskou hmotou Florex, narezanou na menšie kúsky.

DIY vintage kornútok 11

9. krok Vrch kornútka môžete dozdobiť ľanovými vláknami, kúskami látky alebo machom. Nakoniec podľa vlastnej fantázie naaranžujte pripravené papierové kvety.

DIY vintage kornútok 12

DIY vintage kornútok 13

© text a foto: Renata Zubčeková- Magelona

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*