Kaštieľ premenili na historický hotel s neobyčajnou atmosférou

Štvorhviezdičkový hotel Gino Park Palace v Považskej Bystrici je úžasným príkladom toho, že keď historickú budovu nenútite pulzovať rýchlym tempom súčasnej modernej doby, odmení sa vám znovuzrodením svojej vlastnej sily.

Sú miesta, ktoré vás dokážu uchvátiť svojou neobyčajnou atmosférou a príbehom natoľko, že ich opakovane a hlavne radi navštevujete. Vo väčšine prípadov ich objavíte náhodou, alebo ak na náhody neveríte, povedzme, že si ich do života pritiahnete sami. Na takýto zoznam miest s osobitou atmosférou určite patrí historický hotel Gino Park Palace sídliaci v budove barokového kaštieľa z roku 1612. Natrafili sme naň nedávno, keď sme prechádzali cez Považskú Bystricu, presnejšie jej mestskú časť Orlové.

Ako sme sa blížili po príjazdovej ceste k hotelu, vynorila sa pred nami majestátna budova kaštieľa v celej svojej kráse. Stála tam, uprostred rozsiahleho historického parku s kľukatými cestičkami a bielymi lavičkami, dokonale ukrytá pred neutíchajúcim ruchom okolitého sveta. Atmosféra tamojšieho miesta dokonale očarila naše zmysly a nevedeli sme sa dočkať, kedy si vypočujeme jeho príbeh.

Vidiecke sídlo šľachty, ktoré údajne navštevovala aj Mária Terézia

Kaštieľ v Orlovom má status národnej kultúrno-historickej pamiatky patriacej do skupiny reprezentačných stavieb. V minulosti v ňom žil šľachtický rod Balassovcov, ktorí sa svojho času tešil veľkej priazni habsburského dvora. Podľa legendy ich v orlovskej rezidencii často navštevovala aj cisárovná Mária Terézia.

V minulosti známy kaštieľ v Orlovom dal na prelome 16. a 17. storočia postaviť Žigmund Balassa. Niekdajšia kúria bola neskôr prestavaná na renesančný kaštieľ, ktorý v prvej tretine 18. storočia prešiel rozsiahlou barokovou prestavbou a bol rozšírený na dvojpodlažný štvorkrídlový kaštieľ. Snahou vtedajšieho majiteľa bolo zmodernizovať a prispôsobiť priestory požiadavkám doby, s prísľubom moderného a pohodlného bývania.

Obdobie veľkej rekonštrukcie a prestavby renesančného kaštieľa na barokový pripomína aj latinský chronostikon, umiestnený nad hlavným vchodom do kaštieľa.

Od druhej polovice 19. storočia sa majitelia orlovského veľkostatku menili pomerne často. V dôsledku mnohých neodborných stavebných úprav značne utrpel hlavne interiér kaštieľa. Po rozsiahlej rekonštrukcii v roku 1984 sa na poschodí vybudovali reprezentačné priestory považských strojární, v dolných častiach bolo zriadené vlastivedné múzeum.

O to ako kaštieľ vyzerá dnes sa pričinili jeho súčasní majitelia Dr. Nodari Giorgadze s manželkou Lali Tvauri, ktorí vnímali rekonštrukciu chátrajúcej historickej budovy ako výzvu a nakoniec aj ako zdroj bohatých skúseností. “Po celý čas sme úzko spolupracovali s krajským pamiatkovým úradom, aj vďaka ktorému sa nám podarilo dosiahnuť svoj cieľ – zachrániť krásny historický kaštieľ a pretvoriť ho do funkčnej podoby s adaptovaním na moderné účely súčasnosti. S pomocou a odborným poradenstvom pamiatkárov sme dokázali správne postupovať pri renovácii vzácnych prvkov budovy a zariadenia, ktoré by inak zanikli v čase,” prezradila majiteľka hotela.

Podľa jej slov to bol náročný projekt aj preto, že bolo potrebné myslieť na dispozičné riešenie priestorov prevádzky hotela tak, aby ich bolo možné využiť pre usporiadanie podujatí pre väčšie i menšie skupiny, svadieb, konferencií a rovnako tak myslieť aj na služobné priestory.

Zachovali viaceré prvky pôvodného zariadenia kaštieľa

Všetky zachované kusy pôvodného mobiliáru kaštieľa sú situované na chodbách, v salónoch a halách, kde sú prístupné verejnosti. Hostia majú možnosť nahliadnuť napríklad aj do štýlového poľovníckeho salónika, v ktorom sú vzácne kusy historického nábytku zapísaného do Pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Každý z nich je označený tabuľkou s popisom, takže návštevníci hotela si môžu spríjemniť pobyt aj náučnou historickou prehliadkou.

Historický hotel Gino Park Palace v Orlovom je unikátny v tom, že hostia môžu používať pôvodné zariadenie, obdivovať vzácne vitráže v kaplnke kaštieľa, či užívať si pohodlie komfortných izieb s pôvodnými klenbovými stropmi.

Dominantný krištáľový luster v hlasnej sále je jedným z najväčších v Európe.

V hoteli môžno nájsť kúsky nesúce osobný rukopis majiteľky hotela

Pri našej návšteve sme sa dozvedeli, že samotní majitelia sa aktívne zapojili do zariaďovania interiéru hotela. Dokonca navrhli originálny vzor kobercov, ktoré sú vyrobené na zákazku v Taliansku a osobne vyberali materiály pre výrobu čalúneného nábytku. “Kaštieľ v Orlovom nie je prvým hotelovým interiérom, ktorý sme zariadili. Na základe skúseností si dovolím povedať, že mám cit pre výber kvalitných a odolných materiálov. V spolupráci s dizajnérmi sme vybrali zariadenie, ktoré okrem toho, že je v súlade s historickou dobou, v ktorej bol kaštieľ vybudovaný, je hlavne funkčné pre hotelovú prevádzku,” uviedla.

Zariadenie izieb je taktiež v historickom štýle, no ide o nové kvalitné zariadenie vyrobené na mieru. Zaujímavosťou je, že napríklad aj závesy boli vyrobené na každé okno zvlášť. Nábytok, materiály a príslušenstvo sú od najlepších dodávateľov zo Slovenska a zahraničia. V kombinácii s vhodne zvolenou škálou neutrálnych odtieňov vytvárajú veľmi príjemný a harmonicky pôsobiaci celok, ktorý sympatizuje s historickým charakterom budovy.

Ak by ste zatúžili bývať ako šľachta, prípadne potrebujete ubytovať náročného hosťa alebo obchodného partnera, hotel ponúka vskutku majestátny prezidentský apartmán. Nachádza sa na prvom poschodí a dostanete sa k nemu z dlhej elegantnej chodby so štvormetrovými zlatom zdobenými stropmi. Apartmán svojou rozlohou, pohodlím a luxusom možno prirovnať ku skutočnej kráľovskej komnate. V priestrannej obývacej izbe už na prvý pohľad zaujme krištáľový luster, pod ktorým sa nachádza honosný jedálenský stôl. Elegantná spálňa disponuje vlastným šatníkom a priestrannou kúpeľnou s originálnou samostatne stojacou vaňou.

V samotnom podkroví kaštieľa sa nachádzajú dvojlôžkové “classic” izby s priznanými drevenými trámami, ktoré v sebe nesú nádych romantickej vidieckej atmosféry.

Ktoré miesto v kaštieli má najlepšiu atmosféru podľa samotných majiteľov hotela?

“Nedokážem vyzdvihnúť konkrétne miesto, pretože každý priestor prevádzky už fungujúceho hotela má svoju atmosféru. V historickom salóniku Ballassa si vychutnáte kávu pri prehliadke vzácnych obrazov pôvodných majiteľov kaštieľa, v hlavnej reštaurácii zažijete neopakovateľné chvíle romantickej svadby, na letnej terase s barokovou fontánou usporiadate umelecký koncert aj pre 500 hostí. V izbách si doprajete oddych vďaka pokojnej atmosfére v súlade s luxusným vybavením. Spolu s historickým parkom s rozlohou päť hektárov pôsobí monumentálny kaštieľ ako oáza pokoja, priestrannosti a rovnováhy,” uzavrela majiteľka hotela.

text: redakcia VŠ
foto: redakcia VŠ, archív hotela

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*