7 voňavých levanduľových inšpirácií

Titulom kráľovnej vôní sa v kvetinovej ríši môže popýšiť malá, na prvý pohľad krehká bylinka – levanduľa. Jej nezameniteľnú vôňu si zamilovali ľudia po celom svete a častokrát sa im spája s predstavou slnkom zaliateho Provensálska. Kto by nepoznal slávne zábery zakvitnutých levanduľových polí na juhu Francúzska, z ktorý sa široko-ďaleko šíri sladkastá a omamná aróma.

Ak ste si mysleli, že obľúbenosť tejto rastlinky je záležitosťou aktuálnej módy, prevládajúcej v posledných rokoch, budete prekvapení. Jej história siaha niekoľko tisícročí dozadu. Už starovekí Egypťania poznali jej blahodarné a liečivé účinky, o čom svedčí fakt, že levanduľové silice boli objavené v egyptských pyramídach. V starom Ríme bola pre jej upokojujúce a relaxačné účinky mimoriadne obľúbená pri kúpeľných procedúrach. Levanduľu takisto poznali aj na území severnej Afriky či v Indii. Svojho uznania sa dočkala až v 17. storočí a to vďaka Francúzom, ktorí ju začali vo veľkom pestovať.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 1

My sa teraz pozrieme na túto zbožňovanú rastlinku z hľadiska skrášľovania interiéru. Vybrali sme pre vás niekoľko originálnych nápadov, s ktorými môžete zaplniť svoje príbytky upokojujúcou vôňou levandule. Jednotlivé inšpirácie sme roztriedili do siedmych štýlov, aby si každý mohol ľahšie vybrať ten svoj.

Klasický štýl

Pokiaľ bývate v byte a túžite po čerstvej levanduli, najlepšou voľbou sú črepníkové kvety. Na dnešnom trhu nájdete bohatú ponuku dekoračných kvetináčov, rôznych materiálov a farieb. Správny výber kvetináča dotiahne výsledok k dokonalosti.7 voňavých levanduľových inšpirácií 2

Industriálny štýl

Ak uprednostňujete industriálne prvky v interiéri, inšpirovať sa môžete týmito originálnymi kvetináčmi, ktoré si môžete vyrobiť doma. Stačí trošku šikovnosti a pár prázdnych plechoviek. Výsledok stojí za to, čo poviete? 7 voňavých levanduľových inšpirácií 3

Organický štýl

Návrat k prírode a prírodným materiálom je v súčastnosti veľmi populárny. Poklad menom levanduľový vonný olej má blahodarné účinky na ľudskú psychiku. Stačí pár kvapiek a zlá nálada či nespavosť je preč.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 4

Kreatívny štýl

Pekný a voňavý nápad, ktorý hravo zvládne každý. Do pohára alebo menšieho svietnika vložte sviečku a okolo nasypte sušené kvety levandule. Teplom, ktoré vznikne horením sviečky, sa začnú do okolia uvoľňovať voňavé silice, ktoré navodia príjemnú atmosféru.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 5

Romantický štýl

Voňavé levanduľové vence rozličných tvarov sú momentálne veľmi obľúbeným doplnkom. Pokiaľ by ste si chceli takúto romantickú dekoráciu vyrobiť sami, nezabudnite, že veniec je potrebné uviť ešte z čerstvo natrhaných kvetov so stonkami a až potom dať usušiť.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 6

Rustikálny štýl

Nostalgiou zaváňajúca kytica v papierovom kornútku dokonale vynikne zavesená na čele postele, dverách alebo polici.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 7

Vintage štýl

Pokiaľ pripravujete domáci levanduľový sirup, na fľašku môžete motúzikom priviazať sušenú vetvičku levandule. Bude tak neprehliadnuteľnou ozdobou každej police v kuchyni či v komore.

7 voňavých levanduľových inšpirácií 8

foto: via shelterness

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*