Jar je ideálnym obdobím na obnovu záhrady. Ako ju zariadiť vo vidieckom štýle?

Hoci zima je ešte stále vo svojom živle, už teraz treba začať myslieť na svoju záhradu. Nebojte sa, nemáme na mysli žiadnu zeleninovú záhradku a otrockú prácu pri pestovaní zemiakov či cibule, ale okrasnú záhradku. V nej sa určite nájde miesto aj na nejaké to príjemné zeleninové či ovocné spestrenie, no jej atmosféru dotvára úplne iné vybavenie.

Vidiecky štýl záhrady aj v meste

Zabudnite na klišé, že vidiecky štýl sa hodí len na dedinu, to už dávno neplatí. Tak, ako sú dnes čoraz viac v kurze rôzne interiérové doplnky v tomto zaujímavom dizajne, sa do módy dostáva už aj celé vybavenie záhrady vo vidieckom štýle.

Vidiecku záhradu si môžete spraviť pokojne aj v meste. Má niekoľko nezanedbateľných výhod:

  • základom je prirodzenosť a maximálna harmónia s prírodou, čo sa dnes obzvlášť v meste veľmi cení
  • nesúmernosť, rôznorodosť, divokosť a nespútanosť sú skvelé nielen na pohľad, ale aj na údržbu
  • farebnosť a najmä všade prítomné drevo umožňujú zladiť spolu aj také zariadenie, ktoré by v prípade iného štýlu bolo ako päsť na oko

Netreba tiež zabúdať na to, že vidiecky štýl je spomedzi mnohých iných aj pomerne nenáročný na financie. Ak ste sa akurát nasťahovali do nového domčeka a z vašej hypotéky už nič nezostalo, určite oceníte tento štýl záhrady aj z hľadiska nákladov na zariadenie.

Kvety a dreviny všetkých farieb

Jednou zo základných čŕt je pestrofarebnosť, ktorá je v prípade vidieckeho štýlu záhrady dokonca žiadaná. Chýbať by tu nemali predovšetkým letničky, napríklad slnečnice, astrovky, cínie, klinčeky, nezábudky, sedmokrásky a podobné rastliny s farebnými kvetmi.

Dôležité sú aj trvalky, napríklad okrasné maky, margaréty, pivónie, konvalinky, fialky a samozrejme aj ruže. Tieto kvety môžu byť doplnené o bylinkové záhony, ktoré budú vynikať nielen farebnosťou, ale najmä prenikavou vôňou.

Netreba však zabúdať ani na dreviny, najmä na tie ovocné. Nemusí sa jednať o žiadne veľké stromiská, v kurze sú teraz menšie typy. Do pozornosti dávame najmä jablone, hrušky, čerešne, višne, čučoriedky, černice a maliny. Nejde teda len o stromy, ale aj o kry.

Kameň, kov aj drevo

Čaro vidieckeho štýlu záhrady je v unikátnej kombinácii nielen farieb, ale aj materiálov. Skombinovať ich môžete v doplnkoch, vybavení, ale najmä v dekoráciách a záhradnom nábytku.

Čo všetko spolu vo vidieckej záhrade ladí? Napríklad toto:

  • drevené lavičky, prípadne lavičky s kombináciou kovu a dreva
  • lampáše, krhle a rôzne praktické doplnky kombinujúce kov a sklo
  • kameň s drevom, napríklad ploty z drevenou konštrukciou a kamenným dekorom vo výplni
  • drevené alebo kovové záhradné posedenie
  • rôzne košíky, vedierka, studničky, súdky a iné dekorácie kombinujúce všetky možné materiály spomínané vyššie
  • kamenné aj drevené kvetináče a truhlíky
  • kamenné chodníky s drevenou terasou

Veľkou výhodou je, že dnes už celé toto vybavenie a v podstate kompletný sortiment pre zariadenie záhrady môžete nakúpiť na jednom mieste. Neveríte? Skúste si pozrieť napríklad OBI leták z Letákomatu, aktuálne majú veľmi zaujímavé akcie na záhradný sortiment.

Prirodzenosť a rozháranosť ako devízy

Jednou z najväčších výhod vidieckych záhrad je ich prirodzenosť. Neznamená to pochopiteľne neporiadok, len možnosť popustiť fantázii trocha viac uzdu. Nemusíte sa hrať na súmerné tvary, presné a rovné línie, pravé uhly a podobne. Všetko do seba aj tak zapadne.

Nechajte teda trocha viac priestoru rozháranosti a neusporiadanosti. Sem-tam pridajte do trávnika nejaké tie záhony, môžete pri kríku vytvoriť zákutie s dekoračnou studničkou, plot môžete osviežiť popínavou zeleňou. Nemusíte sa pritom vôbec starať o symetriu a podobne.

To isté platí aj o zariadení. Skombinujte rôzne materiály, nebojte sa experimentovať aj s viacerými doplnkami a dekoráciami. Jar je predsa plná farieb a prirodzeného neporiadku, ktorý vytvára harmóniu. Presne taká môže byť aj vaša vidiecka záhrada.

foto: pexels, pixabay

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*