Podmanivá krása jesenných vresov

Kvitnúci vres je symbolom blížiacej sa jesene. Ide o veľmi vďačnú a nenáročnú rastlinku, ktorej pestovanie zvládne úplne každý. Či už sa rozhodnete založiť si vresovisko, alebo uprednostníte pestovanie vresov vo vegetačných nádobách, je potrebné dopriať im tú správnu starostlivosť. Poradíme vám, ako sa o vresy starať, aby vám neuschli a vydržali čo najdlhšie.

Podmanivá krása jesenných vresov

Vres obyčajný (Calluna vulgaris) je nízky ker obľubujúci suché prostredie. Rastie v kyslej pôde a je nenáročný na živiny. Môžete ho nájsť na slnečných lúkach, okrajoch lesov, suchých čistinách a rúbaniskách, či dokonca na skalách. Jednotlivé druhy majú buď plazivý alebo vzpriamený rast, iné sú zase typické svojim vankúšovitým tvarom. Na niektorých miestach vytvárajú nádherné, už zďaleka viditeľné farebné koberce – vresoviská. Vresy kvitnú medzi poslednými rastlinami, od konca leta až do neskorej jesene (november) a veľmi dobre znášajú sneh aj mráz.

Podmanivá krása jesenných vresov

Opradené starými legendami

Biely vres je považovaný za šťastnú rastlinku. Dôvodom je pravdepodobne to, že v prírode sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Vraví sa, že ak natrafíte na voľne rastúci biely vres, máte si odtrhnúť jednu jeho vetvičku, ktorá vám splní akékoľvek želanie. Či to funguje, žiaľ, nevieme potvrdiť :)

Iná stará legenda hovorí, že keď slávny írsky bojovník Oskar umieral na bojovom poli, poslal svoje milovanej Malvíne vetvičku purpurového vresu. Keď uvidela posolstvo svojho drahého, ktoré jej doručil jeho verný sluha, rozplakala sa a jej slzy premenili červený vres na biely. Od tej doby sa biely vres považuje za symbol večnej lásky.

Podmanivá krása jesenných vresov 2

Pestovanie vresov v kvetináči

Ak sa rozhodnete pestovať vresy vo vegetačných nádobách, treba počítať s tým, že budú len dočasnou dekoráciou, pretože ich životnosť je podstatne kratšia. Po prinesení domov ich nezabudnite čo najskôr presadiť do väčšej nádoby. Ako už bolo spomenuté vyššie, vresy sú kyslomilné rastliny, preto nepoužívajte klasický substrát pre izbové rastliny. Vyžadujú špeciálne namiešanú pôdu s kyslým pH (s hodnotou nižšou ako 5). Pestovať ich môžete samostatne, alebo v kombinácii s inými pre jeseň typickými rastlinami.

Pestovanie vresov v kvetináči

Ako založiť vresovisko

Začiatok jesene je ideálny čas na založenie vresoviska. Zo širokej ponuky farebných odrôd si vyberte také, ktoré sa vám najviac páčia. Nebojte sa kombinovať rôzne farby. Aby ste dosiahli pekný hustý trs, vysádzajte vždy viac kusov rastlín do skupín, s odstupom 25 až 50 centimetrov. Vresy sa vždy sadia aj s koreňovým balom, ktorý treba pred výsadbou namočiť do vody. Nezabudnite na to, že vresoviská vyžadujú piesočnatú, humóznu a mierne kyslú pôdu. Na to aby sa takto vysadené vresovisko ujalo je potrebná pravidelná zálievka počas celej jesene.

Ako si založiť vresovisko

Uložiť

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*