Provensálske bývanie v Škandinávii

Ak strávite nejaký čas v Provensálsku, je priam nemožné, aby ste si tento kraj nezamilovali. Miestna klíma, ktorá je charakteristická horúcim vzduchom prevoňaným levanduľou, či jednoduchá architektúra kamenných domov, si získali aj manželský pár z Dánska, ktorý tam prežil niekoľko rokov. Keď nastal čas vrátiť sa naspäť do rodnej Škandinávie, nedokázali povedať Provensálsku zbohom. Krátko po príchode domov kúpili starší vidiecky dom, ktorý zrekonštruovali podľa svojich predstáv. Asi nebude žiadnym prekvapením, keď prezradíme, že inšpiráciou im bol práve provensálsky štýl bývania.

Ešte pred začatím prestavby mali majitelia prichystaných množstvo fotografií, ktoré si zhotovili počas ich pobytu na juhu Francúzska. Detailné zábery domov, okien, zábradlí či interiérov, im poslúžili ako neoceniteľný zdroj inšpirácie, ktorý ich posunul od nápadu k realizácii sna.

Pri rekonštrukcii spolupracovali nielen s dánskymi, ale aj francúzskymi architektmi a remeselníkmi. “Pri výbere materiálu a zariadenia sme nerobili žiadne kompromisy. Všetko sme starostlivo vyberali a nakupovali prevažne vo Francúzsku,” prezradili manželia Rikkie a George.

Jednoduchá kuchynská linka v tmavohnedej farbe korešponduje s drevenými stropnými trámami.

Na poschodí sa nachádza spálňa s impozantnou kovovou posteľou a detskou postieľkou.

Zábradlie v celom dome vyrobil na zákazku francúzsky kováč.

V kúpeľni dominuje trojkombinácia kameň, kov a smalt.

Zaujímavo riešený je sprchový kút, ktorého steny pripomínajú francúzsku pevnosť.

Na pozemku patriacom k domu sa nachádza stará stodola, v ktorej si Rikkie zriadila obchod s francúzskym nábytkom a starožitnosťami.

foto: Birgitta Wolfgang Drejer

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*