Srdcom vidieckej kuchyne je keramický drez

Zariadenie interiéru vidieckeho domu má svoje charakteristické znaky. Je to predovšetkým maximálne využitie prírodných materiálov, hlavne dreva a kameňa. Významnú úlohu pri zariaďovaní takéhoto typu interiéru majú keramické obklady a dlažba. Vidiecky nábytok je členitý, robustný, s množstvom zásuviek a rôznych ozdobných prvkov. Je to úplný opak strohého a niekedy až studeného, prísne funkčného moderného interiéru, v akom sa dnes bežne býva v mestách.

Pokiaľ ide o tradičnú kuchyňu v štýle Provence, alebo inú klasickú vidiecku kuchyňu, tak práve keramika je tým správnym materiálom, ktorý podčiarkuje vzhľad celej kuchynskej zostavy. Sú to maľované obklady, keramické hrnce a taktiež keramický drez. Keramika nás v kuchyni sprevádza odpradávna a práve z keramiky (kameniny) boli zhotovené prvé varianty kuchynských drezov. V kuchyniach našich babičiek by ste plechové (nerezové), či dokonca plastové drezy márne hľadali. Vždy boli robustné, so silnými stenami a ich vanička bola priestranná, takže v nich bolo možné umývať aj veľké nádoby. Pokým neboli kúpeľne bežnou súčasťou bytov, tak drezy slúžili aj na kúpanie malých detí.

Veľkosť a tvar keramických drezov je dnes prekvapivo veľa. Najviac sa pre kuchynské štýly anglického alebo francúzskeho vidieka používajú práve drezy z keramiky, takzvané bloky, moduly, ktoré sú replikami starých modelov a inštalujú sa pod výrez v pracovnej doske. Súčasne vyčnievajú do prednej línie a veľmi výrazne sa tak podieľajú na celkovom dojme z pohľadu na čelo kuchyne.

Jedným z typických štýlových keramických drezov je model Belfast. Ide o možno najvernejšiu kópiu tradičných modelov drezov, pretože si dokonale zachováva staré prevedenie prepadu. Ostatné modely majú modernú výpustnú armatúru s otvorom prepadu v stene drezu.

Iné štýlové keramické drezy sa montujú tak, že ich horný okraj vyčnieva nad rovinu pracovnej dosky.

Existuje množstvo ďalších modelov masívnych keramických drezov pre štýlové kuchyne, ktoré si môžete pozrieť TU.

reklamný text © www.drezysystemceram.cz

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*