V radostnom očakávaní: Bude to dievčatko!

Ako sme chystali výbavičku do detskej postieľky pre nový prírastok v našej redakcii.

V najbližších dňoch sa tím našej redakcie rozrastie o nového člena – našej šéfredaktorke Vierke sa už onedlho narodí dcérka. Ako správni kolegovia sme sa rozhodli, že sa postaráme o jej novú výbavičku do postieľky. Musíme sa priznať, že to bol celkom tvrdý oriešok. Určite to poznáte – jedna vec je sledovať a obdivovať a druhá zase vybrať a kúpiť. Takisto trafiť sa do vycibreného vkusu pre kvalitu a dizajn našej „šéfky,“ bolo pre nás výzvou. Ak chcete vedieť, ako sme sa popasovali s touto milou povinnosťou, čítajte ďalej.

Kvalita na prvom mieste

Keďže detská pokožka je veľmi citlivá, textílie určené pre deti by mali byť vyrobené z bezpečných a jemných materiálov. Naša voľba bola preto hneď od začiatku jasná – hľadali sme len vysokokvalitné materiály, ktoré sú nielen zárukou zdravia, ale aj dlhej trvácnosti. Najlepšou voľbou pre vybavenie detskej postieľky sú bavlnené plachty a vzdušné bavlnené prikrývky. 100% bavlna je prírodný materiál, ktorý zabráni, aby bolo dieťaťu priveľmi teplo. Je to mimoriadne dôležité, najmä keď je dieťa ešte veľmi malé a nevie sa samo odokryť.

NÁŠ TIP: Pri nákupe venujte pozornosť materiálovému zloženiu a čítajte, čo je uvedené na štítkoch. Niektorí výrobcovia dávajú svoje výrobky testovať. Na obale môžete potom nájsť informáciu, že daný produkt má napríklad „Oeko-Tex Standard 100“ certifikát, čo znamená, že výrobok či použité materiály sú bezpečné a neobsahujú žiadne zdraviu a životnému prostrediu škodlivé alebo nebezpečné látky.

Výbave pre bábätko pristanú pastelové farby

Aj keď farby do detského sveta určite patria, je potrebné venovať ich výberu a kombinácii veľkú pozornosť. Ovplyvňujú totiž viac, než si dokážete v prvom momente uvedomiť. Niektoré sú upokojujúce, iné zase spôsobujú agresívne správanie. Takisto príliš veľa farieb, prípadne použitie intenzívnych a sýtych odtieňov, môže mať za následok nadmernú stimuláciu nervovej sústavy, výsledkom čoho je nepokojný spánok. Najideálnejšou voľbou sú prírodné farby, ktoré vytvárajú príjemnú a hrejivú atmosféru. Vhodné sú jemné pastelové odtiene, ktoré sa navyše ľahko kombinujú.

Keďže my sme vyberali výbavičku pre malú princeznú, priklonili sme sa k neutrálnej bledosivej, ktorú vďaka jej univerzálnosti možno použiť aj neskôr, napríklad pri chlapcovi. Na oživenie sme ju doladili doplnkami v ružových tónoch. S výsledkom sme boli nad mieru spokojní :)

Čo nad postieľku?

Pri tomto bode sme mali na pamäti radu interiérovej dizajnérky, ktorá sa venuje harmonizácii priestoru:

Nad postieľkou by nemali byť žiadne police ani skrinky, pretože v podvedomí dieťaťa to pôsobí zaťažujúco a evokuje v ňom pocit nebezpečenstva. Ak by ste predsa len chceli vyplniť prázdnu stenu nad posteľou, zaveste tam obrázky. Pozor však na výber vhodného motívu.

Slávka Harcegová, www.tajomstvofengsuej.sk

Deti majú obrovskú obrazotvornosť, preto je dôležité obklopiť ich pozitívnymi symbolmi. Skvelou voľbou sú napríklad obrázky s obľúbenými kreslenými postavičkami. Vyhnite sa hrdinom akčných rozprávok, ktorí nie sú práve najvhodnejším motívom pre pokojný spánok. V našom prípade zvíťazili veselé a usmievavé motívy ručne maľovaných plagátov Effíka Bunnyho, ktoré sú tlačené na ušľachtilom papieri. Jednoduchý drevený rám spolu s elegantnými bielymi paspartami ich povýšili na veľmi vkusný interiérový doplnok. A čo nás najviac potešilo, bolo krásne darčekové balenie.

Celú kolekciu sme vyskladali na jednom mieste

Asi najväčším prekvapením pre nás bolo, že celú kolekciu sme vyskladali doslova pod jednou “strechou.” Pravdupovediac, pri našich stanovených nárokoch sme veľmi nedúfali, že by sa niečo také mohlo stať. Až kým sme nenatrafili na štýlovú kolekciu detského textilu značky Effiki. Ich produkty nás očarili svojim minimalistickým dizajnom, doplneným jemnými farbami a vzormi. V kombinácii s kvalitnými materiálmi do bodky spĺňali všetky naše požiadavky a očakávania, ktoré sme spomínali vyššie. Jediným “problémom” bolo vybrať si z toho množstva krásnych vecí, no nakoniec sme sa rozhodli pre tieto kúsky:

1. Ochranné maxi hniezdo do postieľky so sivými bodkami 2. Obojstranná zavinovačka 3. Biele bavlnené prestieradlo 4. Ružová bavlnená deka

www.effiki.sk / www.effiki.cz

text: redakcia VŠ
foto: Effiki, redakcia VŠ

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*