5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu

Všimli ste si, že spomedzi všetkých miestností v byte, sa spálni venuje najmenej pozornosti? Paradoxom je, že práve ona si zaslúži oveľa viac ako iba praktické riešenie úložných priestorov či strohé zariadenie spĺňajúce svoj účel.

Spálňa je miestom, kde sa začína a končí každý nový deň. Miesto, ktoré patrí len a len vám. Preto je dôležité zariadiť ju tak, aby ste sa v nej cítili čo najpríjemnejšie. Pre inšpiráciu sme pripravili päť jednoduchých tipov, vďaka ktorým sa aj vaša spálňa môže premeniť na útulné a bezpečne pôsobiace útočisko.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 1

1. Preč s vecami, ktoré do spálne nepatria

Zavrite oči a predstavte si, ako by mala vyzerať vaša spálňa snov. Čo vidíte? Pravdepodobne dokonalý obraz bezchybne zariadeného interiéru, z ktorého priam cítiť pokojnú atmosféru. Určite tam nebude „strašiť“ sušiak na prádlo, kôš plný neožehlenej bielizne, alebo dokonca lyže opreté o stenu, ktoré sa vám minulý rok nezmestili do pivnice. Možno si myslíte, že je to trochu prehnané, no v praxi to častokrát vyzerá omnoho horšie. Na vytvorenie priestoru pre kvalitný a ničím nerušený oddych je potrebné, aby miestnosť „dýchala“. Nájdite si čas a odstráňte zo spálne všetky veci, ktoré tam nepatria (áno, aj tie, ktoré sú ukryté pod posteľou). Uvidíte, že výsledok v podobe kvalitnejšieho spánku na seba nenechá dlho čakať.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 2

2. Preoblečte svoju posteľ

Pozornosť venujte v prvom rade posteli. Či sa rozhodnete pre romantickú verziu s baldachýnom, alebo kráľovsky pôsobiacu manželskú posteľ, nezabudnite, že základom dobrého spánku je kvalitný matrac. Výraznú a rýchlu zmenu atmosféry v danej miestnosti docielite správnym výberom posteľnej bielizne, ktorú možno meniť podľa nálady alebo aktuálneho ročného obdobia. Snažte sa o vyváženú farebnú harmóniu.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 3

Príjemný súlad dosiahnete prírodnými a pastelovými tónmi. Samozrejmosťou je veľa vankúšov, hrejivé prikrývky alebo deky, ktoré reprezentujú mäkkosť a pohodlie.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 4

3. Dbajte na správne osvetlenie

Na vytvorenie pokojnej atmosféry si vyberte skôr lokálne osvetlenie – k posteli a skriniam. Okrem centrálneho lustru, ktorý v prípade spálne nie je podmienkou, sú veľmi obľúbenou alternatívou bodové svetlá.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 5
4. Koberce a tapety sú opäť v móde

Vhodne zvolený koberec sa môže stať veľmi zaujímavým doplnkom celého interiéru. Dotvára dojem väčšej útulnosti. Ak nepatríte k ich veľkým fanúšikom, umiestnite aspoň malé kusové koberčeky po oboch stranách postele.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 7

Po krátkom období nemilosti sú aj tapety opäť „in“. V súčasnosti sa dizajnéri prikláňajú k vytapetovaniu iba jednej steny, spravidla tej, na ktorú dopadá najviac svetla. Ak nemáte posteľ s výrazným čelom, vyskúšajte použiť tapetu so zaujímavým motívom na stene za posteľou.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 6

5. Správny výber doplnkov

Zariadenie spálne nemusí podliehať aktuálnym módnym trendom. Stačí, ak si zvolíte neutrálny základ a zvyšok už dotvoríte správnym výberom interiérových doplnkov. Ideálnou voľbou sú obrazy, rodinné fotografie, svietniky, kvety a množstvo milých dekorácií. Aj tu však platí pravidlo – menej je viac.

5 jednoduchých tipov ako zútulniť vašu spálňu 8

text: redakcia
foto via: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Share Button
Komentáre
  1. adriana

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*