Francúzsky statok – miesto, kde zastal čas

Na juhu Francúzska, neďaleko dedinky Sain-Martial, leží francúzsky statok, ktorý ponúka návrat do minulosti. Nachádza sa v nadmorskej výške 600 metrov, v idylickom objatí okolitých hôr, ktoré ho roky chránili pred nežiaducimi návštevníkmi. Práve vďaka tomu si dodnes toto miesto zachovalo atmosféru časov dávno minulých. Keď statok objavili manželia Stephanie a Oliver Maurel, bol doslova v troskách. Rozhodli sa pre jeho kompletnú rekonštrukciu, pri ktorej sa snažili zachovať pôvodný charakter domu v súlade s jeho históriou a miestnymi tradíciami. V súčasnosti slúži na rekreačné účely, kde si jeho návštevníci môžu vychutnávať prelínanie minulosti s jedinečnými a neopakovateľnými okamihmi prítomnosti.

Kúzlo celého domu spočíva v jeho histórii. Pôvodné kamenné múry, drevené trámy z gaštanového dreva, či staré klenuté dvere, to všetko spolu vytvára harmonickú symbiózu.

Pôvodný kamenný krb so zdvihnutým ohniskom pôsobí na návštevníkov ako magnet. Len veľmi ťažko sa od neho dokážu odtrhnúť. Väčšinou tu presedia dlhé hodiny, mnohokrát až do skorého rána.

Na pôvodnej hlinenej podlahe sú položené mramorové dosky. Celkový charakter interiéru zvýrazňujú svetlé farby. Prírodný kameň spolu  s hrubšou omietkou vytvárajú bezchybné prostredie, do ktorého zapadá starožitný leštený nábytok.

V priebehu prestavby bolo objavených pár vzácnych kúskov kuchynského zariadenia, ktoré si aj napriek zubu času, našli svoje miesto v kuchyni.

Staré umývadlo z modrej žuly dodáva celej kuchyni výnimočný punc.

Na poschodí sa nachádzajú tri spálne, ktoré sú zariadené dobovým nábytkom s patinou. Ich dominantou sú veľké postele s kvalitnou bielizňou z dielne priadky morušovej.

V ukrytej kamennej klenbe sa nachádza malý relaxačný kútik s nádherným výhľadom na okolitú panorámu. Pohodlie a komfort poskytuje stará kovová posteľ s baldachýnom, ktorá je ako stvorená na popoludňajšiu siestu.

V letnom období sa hostia väčšinou zdržiavajú na veľkej terase, ktorá taktiež ponúka výhľad na okolité kopce.

foto: maison & decó

Share Button
Komentáre
  1. Jana Ondrejkovicova

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*