Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo – tip na letnú dovolenku

Ak by ste si radi oddýchli od celoročného ruchu vo vidieckom štýle pri mori, bez zbytočnej záplavy ostatných oddychujúcich, musíte vyraziť už teraz. Alebo dáte na Francúzov, ktorí poznajú aj iný patent, ako sa vyhnúť prebdeným nociam na zaseknutých diaľniciach smerom k Azúrovému pobrežiu. Namiesto juhu sa vyberú na sever.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo

Starší nám spomínajú, ako presne vyzerala cesta na dovolenku v ich detstve.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 1

V Noirmoutier, na jednom z ostrovov v kraji Vendée, vám bude vietor na pláži pravidelne odfukovať klobúky. Je silný a studený, ale v júli a auguste práve tým osviežujúci. Voda je síce osviežujúca až príliš, ale o to viac sa dá sústrediť na spoznávanie ostrova.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 2

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 3

Prirodzená tajomná predzáhradka.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 4

Bicyklovať ním naprieč, keď potrebujete doplniť zásoby na trhovisku, keď sa odhodláte ochutnať nové morské plody alebo aj keď si ich pôjdete sami uloviť. Urobíte si zásoby rôznych solí a pozriete sa, ako ich tunajší solivarníci získavajú z močiarov. Slnko nebude nikdy neznesiteľné, vždy vítané v príjemnom kontraste s vánkom.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 5

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 6

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 7

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 8

A najväčšia zábava bude nevyspytateľnosť prílivov. Ich harmonogram treba mať vždy vo vrecku. Aby ste zažili mesto zaliate aj odliate, ale hlavne aby ste sa nezabudli pri prílive premiestniť. Bude vám osožný už pri vstupe na ostrov, jedna z dvoch prístupových ciest je pri prílive pod vodou. V každom prípade si aj v plnom prúde leta bez problémov nájdete krásnu prázdnu pláž len pre vás.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 9

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 10

Ulovené luxusné ustrice odfotené pri odlive.

Tam, kde je aj v lete útulne a sviežo 11

© text a foto: Mária Bruneau

 

 

Share Button
Komentáre
  1. LydkaR

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*