Ako si zariadiť domov – lacno a útulne

Dnes ste všetci pozvaní do našej kuchyne, ku knihám, ku krbu… Ak by ste sa náhodou cítili pohodlne a mali chuť zostať, poviem vám pár zásad, ako sa dá čo najšikovnejšie vykúzliť teplo aj u vás.

Ako si zariadiť domov lacno a utulne 1

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 2

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 3

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 4

Keď hľadáte, nájdete. Na blších trhoch, u príbuzných v pivnici, u starejších obyvateľov obce. Na Slovensku sú dediny a dediny plné nábytku, o ktorý už nikto nestojí. Keď naň natrafíte, buď vďačne prispejete, alebo vás ešte pochvália, že ste im ho odpratali. Doma umyjete, vymaľujete a máte nachystané.

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 5

Ak máte strach z výzoru starého nábytku, určite sa zamyslite nad pôvodom konkrétneho predsudku. Je možné, že je úplne opodstatnený, alebo predsudkom ani nie je. A skutočne, napríklad gigantickú skriňu bez políc so spráchnivenými nohami zo Záhoria, by vás stálo majetok dopraviť a opraviť. Len to ešte neznamená, že to bude platiť pri každej starej skrini. Nečakane veľa prvých reakcií nevery v budúcnosť záhadnej haraburdy, je skrátka nedomyslených.

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 6

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 7

Nábytok sa dá umyť, aj drevený, keďže nejde na výstavu (vydrhnete špongiou, opláchnete hadicou, vedrom alebo len handrou, tu u nás je známy napr. čistiaci prostriedok ‘lessive (prach) Saint Marc’), potom rýchlo natrieť proti škodcom, namaľovať a zo dňa na deň získa 80% svojej nepoznanej, prípadne nezapamätanej prestíže. Ak sa na jeho nohy nedá spoľahnúť, dá sa pripevniť k stene. Ak nevonia a čistenie nestačilo, dá sa ešte vyvetrať a rôzne esencie sú silnejšie ako on. Ak sa bojíte, že by vám mohlo pôvodné drevo začierniť bielizeň, môžete na police nalepiť papier alebo látku (tapetu). A často posledná aj prvá nečakaná záležitosť je jeho váha a miera. Dúfam, že poznáte známeho svojho známeho, ktorý vám ho doručí za pozvanie na pohárik.

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 8

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 9

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 10

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 11

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 12

Predtým ako teda pôjdete…
Nebojte sa. Podstatné teraz predsa nie je krásne vycibrené reštaurovanie, ale súrne zútulnenie domova. To našťastie nemusí byť perfektné, respektíve nesmie. Kvalitné náradie a precíznosť sú samozrejme vždy luxus, ale aj bez nich sa dá veľa, bez toho, že by si to vôbec niekedy niekto všimol, vrátane vás.

Nerozhodujte sa medzi nedokonalým ničím a dokonalým všetkým. Urobte si nedokonalé všetko.

Pred pár rokmi sme si my zútulnili fantastický domov, v ktorom som sa bála o každú stenu a každú parketu, lebo ešte nemala vek na to, aby bola vráskavá. Dlho sme sa tam neohriali. Dnes je u nás skoro všetko v slobodnom dôchodkovom veku, a my sme vďaka tomu všetci sami sebou.

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 13

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 14

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 15

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 16

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 17

Ako si zariadiť domov lacno a útulne 18

© text a foto: Mária Bruneau

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*