Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku

Stôl je už od nepamäti symbolom rodiny, ktorej členovia sa pri ňom stretávali v dobrom i zlom, v radosti i nešťastí. Spoločne pri ňom zažívali tie najdôležitejšie okamihy.

Stôl a rodina. Dva pojmy, ktoré k sebe neodmysliteľne patria. Pojmy, za ktorými sa ukrýva toľko spomienok z detstva, vôní a chutí slávnostných obedov či večerí. Možno sa i vám vybaví vôňa maminho naškrobeného obrusu s jemnou výšivkou, alebo plameň sviečky odrážajúci sa od hrán vylešteného strieborného príboru po starých rodičoch. Boli to vzácne momenty, kedy sa rodina stretávala okolo stola. V posledných rokoch sa situácia zmenila. Dostať celú rodinu v rovnakom čase k stolu nie je jednoduché, no určite nie nemožné!

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku

V minulosti bol jedálenský stôl neoddeliteľnou súčasťou ľudského príbytku. Dokonca sa dedil z generácie na generáciu, a tak sa ešte koncom 19. a začiatkom 20. storočia nachádzali na vidieku pevné masívne stoly staré 200, 250 a aj viac rokov. Pre našich predkov predstavovali viac, než len kus obyčajného nábytku. Stôl musel byť vždy dostatočne pevný a stabilný, pretože symbolizoval pevnosť a súdržnosť rodiny.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 1

V žiadnej rodine by nemal chýbať jedálenský stôl

V mnohých domácnostiach boli jedálenské stoly nahradené barovými alebo raňajkovými pultami. Pokiaľ sú v rodine deti, je dobré pouvažovať o návrate k stolu. Okrem toho, že spoločné stolovanie zlepšuje vzťahy v rodine, pomáha aj pri budovaní správnych stravovacích návykov dieťaťa a pri formovaní rolí v rodine.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 2

Aj výber jedálenského stola má svoje pravidlá

V prvom rade treba brať ohľad na priestorové možnosti interiéru a celkový počet ľudí, ktorí pri ňom obvykle sedávajú. Najideálnejší je okrúhly alebo oválny tvar so štyrmi, šiestimi alebo ôsmymi stoličkami.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 3

Okrúhly tvar je síce náročnejší na priestor, no jeho symbolika, ktorá je známa z minulosti, veľakrát zaváži. Pri okrúhlom stole majú všetci rovnaké miesto, nikto nie je nikomu nadriadený či podriadený. Majú rovnaké práva, ale aj povinnosti.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 6

Ak v byte nie je dostatok miesta, ideálnou možnosťou sú rozkladacie jedálenské stoly.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 5

Pokiaľ ide o materiály, vybrať si môžete drevo alebo kov, stoly so sklom či bez skla, prípadne ich kombinácie. Použité materiály môžu ovplyvniť náladu a to, ako sa budú ľudia pri stole cítiť. Možno aj to je dôvod, prečo sa na prvých priečkach stále drží drevo, ktoré je obľúbené práve vďaka svojmu príjemnému a útulnému vzhľadu. Jeho veľkou prednosťou je univerzálnosť, hodí sa od moderného štýlu až po vidiecky.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 7
Umiestnenie jedálenského stola v priestore

Keď nazrieme do histórie, zistíme, že jedálenský stôl sa umiestňoval vždy do stredu miestnosti. Umocňovalo to význam a hodnotu spoločného stretávania sa členov rodiny. Jednotlivé miesta pri stole mali stanovenú určitú hierarchiu alebo boli rovnocenné, ako je to v prípade okrúhleho stola. V súčasnosti sa berie ohľad skôr na priestorové a dispozičné riešenie interiéru. Ideálne je, ak sa už pri tvorbe bytu počíta s jedálňou.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 8

Ak žijete v štandardnom byte, v ktorom je dôležitý každý centimeter, ideálne je vytvoriť si aspoň jedálenský kút v rámci kuchyne, alebo ako súčasť prepojenia kuchyne s obývačkou. Najdôležitejšie je, aby ste sa cítili príjemne a mohli si vychutnávať spoločné chvíle strávené v kruhu rodiny a priateľov.

Jedálenský stôl – viac ako len kus nábytku 9

text: redakcia
foto via: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*