Znovuobjavené čaro patchworku

Určite ste už počuli o textilnej technike patchwork, ktorá spočíva v zošívaní pestrých farebných kúskov látky do jedného celku, pričom vznikajú rozličné geometrické obrazce. Táto prastará technika bola počas obdobia niekoľkých generácií považovaná za synonymum chudoby, no opäť si našla svoje stabilné miesto nielen v móde, ale aj v interiérovom dizajne. Momentálne sa veľkej obľube tešia prešívané patchworkové prikrývky, ponúkajúce štýlové prekrytie perín. Do interiérov navyše vnášajú teplo a útulný pocit, ktoré sa v súčasnom chladnom minimalistickom štýle hľadajú čoraz ťažšie.Znovuobjavené čaro patchworku

Patchwork a jeho história

O tom, že ide o skutočne prastarú textilnú techniku svedčí fakt, že prvé patchworky vznikli pred viac ako 3000 rokmi a pochádzajú zo starého Egypta. Do Európy, presnejšie do Anglicka, sa táto technika dostala zásluhou križiakov, ktorý nosili pod brnením prešívané quilty ako zahrievaciu výplň. V 16. a 17.storočí sa stále viac používali ako závesy na steny a prikrývky na posteľ. Pôvodne sa vyrábali predovšetkým jednofarebné quilty, bohato vyšívané farebnými niťami. Až o niečo neskôr, v snahe zúžitkovať staré látky, sa prešlo na techniku patchworku. S odchodom prvých európskych vysťahovalcov do Ameriky sa quilty dostali do Nového sveta a ich zhotovovanie bolo čoskoro povýšené na ľudové umenie. Jednotlivé motívy majú svoj pôvod v mnohých kultúrach, pričom každá z nich ju obohatila o určité prvky. Vo všeobecnosti sú inšpirované bežnými udalosťami všedných dní.

Znovuobjavené čaro patchworku 2

Výroba prešívaných prikrývok bola v minulosti v niektorých krajinách súčasťou spoločenského života. Ženy sa stretávali na pravidelných kreatívnych “večierkoch”, počas ktorých vyrábali teplé pestrofarebné prikrývky. V 19. storočí sa v Amerike stala táto technika dokonca akýmsi národným hobby. Šitie a vyšívanie sa začalo vyučovať na každej škole a považovalo sa za základné vzdelanie každého dievčaťa.

Znovuobjavené čaro patchworku 3

Znovuobjavené čaro patchworku 4

Prešívané prikrývky sú opäť v móde

Interiérový dizajn opäť objavuje práve techniku patchworku, ktorá obohacuje súčasný moderný interiér o nežnosť a hrejivý pocit domova. Harmonická symbióza prešívaných prikrývok a vankúšov dokáže dotvoriť domácu atmosféru spální, oživiť detské izby a podčiarknuť akýkoľvek zvolený štýl. Vďaka rozmanitosti a bohatej ponuke motívov a farieb si vyberie naozaj každý. Romantické duše uprednostňujú jemnú kvetinovú kombináciu a pragmatici siahajú skôr po jednoduchých geometrických vzoroch v jasných farbách. Meniť ich možno podľa sezóny či aktuálnej nálady. Už len obyčajnou zmenou farby prikrývky docielite to, že interiér získa úplne iný nádych a atmosféru.

Znovuobjavené čaro patchworku 5

Znovuobjavené čaro patchworku 6

text: redakcia
foto: www.postelnyobchod.sk

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*