5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou

O tom, že biela farba je atraktívnou a nadčasovou záležitosťou pri zariaďovaní interiérov, niet pochýb. Napriek farebnému ošiaľu každoročne meniacich sa trendov, ostáva táto farba-nefarba na prvých priečkach obľúbenosti.

Interiér oblečený v bielom šate môže pre niekoho znamenať nedostatok fantázie, pre iného dômyselnosť a vyzretosť. Takáto dualita názorov spôsobila, že istý čas sa biela považovala za „kontroverznú“ a ľudia ju s rešpektom obchádzali. Ukázalo sa však, že na prvý pohľad jednoducho poňaté zariadenie ponúka priestor pre vzrušujúcu kreativitu. Treba s ňou však narábať s citom, ináč môžete veľmi rýchlo skĺznuť k nude a pocitu chladu či sterility. Aby sa tak nestalo, prinášame vám niekoľko užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou. Výsledok v podobe príjemného a útulne pôsobiaceho bývania nebudete určite ľutovať.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 1

1. Efekt tieňovania – vrstvenie bielych odtieňov

Aj biela farba má svoje jemné odtiene a stupne. Dizajnéri dokonca hovoria o bielom spektre a systéme ladenia bielej. Rozdeľujú sa do dvoch základných skupín – jemné tlmenejšie odtiene s typickým žltkastým nádychom a do druhej patria naopak studené tóny s modrým odleskom. V zásade sa neodporúča kombinovať odtiene týchto dvoch kategórií medzi sebou.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou

2. Kombinovanie materiálov a štruktúr

Aby biely interiér nepôsobil príliš chladne a sterilne, je dôležité zakomponovať doň jemné textúry a vzory, čo priestoru prepožičia viacdimenzionálny rozmer. V praxi to znamená, že na to, aby fungovala biela na bielej, je potrebné odlíšiť ich od seba materiálovo. Napríklad sedačka v obývačke by mala byť potiahnutá iným materiálom, aký je na vankúšoch a podobne.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 3

3. Nájdite si svoj správny odtieň

Pokiaľ sa doma nechcete cítiť ako v ľadovom kráľovstve, vyhnite sa snehobielej farbe. Dizajnéri ju odporúčajú len v prípade, že sa použije ako základná podkladová farba, ktorá sa bude kombinovať s inými, kontrastnými farbami. Siahnite skôr po palete vyblednutých mäkších odtieňov, aby ste vytvorili príjemnú oddychovú zónu.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 5

4. Správny výber nábytku

Pri výbere nábytku sa riaďte svojou intuíciou, ktorá vám najlepšie poradí, čo je pre vás najlepšie. Či už sa rozhodnete pre masívny nábytok s maslovým nádychom a nostalgickou patinou, alebo pre kúsky s jednoduchými líniami a elegantným leskom, treba pamätať na to, že biely nábytok je dobré zjemniť použitím čalúnených prvkov a útulne pôsobiacich textúr. Tu vidieť, ako sa použitím jemnej záclony podarilo “rozbiť” jednotvárnosť vstavanej šatníkovej skrine s presklenými dvierkami.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 4

Dizajnérka radí: Ak ide o veľký priestranný interiér, je tu vysoká pravdepodobnosť, že bude pôsobiť až príliš neosobne. Opticky zmenšiť a zútulniť ho môžete menším sektorovým nábytkom alebo väčšou sedačkou.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 6

5. Hra so svetlom

Pocit čistoty, optickej sviežosti a vzdušnosti pôsobí na ľudskú psychiku veľmi pozitívne. Škandinávci to vedia veľmi dobre, preto v otázke bývania stavili na bielu, ktorá aj po zotmení vytvára dokonalý podklad pre umelé osvetlenie. Na vytvorenie pohodovej atmosféry sú ideálnym riešením obývacie steny s podsvietením alebo nahradenie centrálneho svietidla menšími lokálnymi lampami.

5 užitočných rád ako správne pracovať s bielou farbou 7

text: redakcia
foto via: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

 

Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*