Objavte čarovný festival otvárajúci brány do tajomných dvorov

Na začiatku leta sa v niektorých francúzskych dedinkách s pomocou dobrých ľudí podarí usporiadať podujatie, ktoré otvára brány do tajomných lokálnych dvorov. Je to fantastická príležitosť pre spoznávanie (aj vlastného) vidieka. Domy a dvory, do ktorých by ste sa inak nikdy nedostali, sú vám vtedy počas celého víkendu k dispozícii.

Niektorí sa špecializujú na prilákanie vychýrených umelcov. Robia to na spôsob expozície tak, že uchádzajúcim sa autorom, ktorí prešli výberovým konaním, pridelia priestor jedného dvora, kamennej garáže, záhrady, či stodoly. Iné obce to zas dokážu spojiť s kultúrnym festivalom, do ktorého zapoja maximum svojich obyvateľov. A keďže vás mapa vedie naozaj celou dedinou, môžete tou dlhou rozpálenou cestou natrafiť aj na stánok so zmrzlinou, s paellou alebo palacinkami; na palety pokryté vankúšmi na sedenie, knihami na čítanie a plachtami na ovievanie.

 Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku

Z malých križovatiek či širších priestranstiev sa stanú námestia koncertov, predstavení alebo dlhých pohostinných stolov pre veľkú večeru celej dediny. A čo ak pri 40-stupňových horúčavách, napriek náročným dobrovoľníckym prípravám, hrozí aj odvolanie celej slávnosti pre bezpečnosť? Zanietení domáci, z posledných síl tvorivosti, preklenú uličky prederavenými hadicami, ktoré zaručene osviežia všetkých okoloidúcich.

Nie je síce úplne samozrejmé takúto zvyklosť odštartovať. Nie každý je ochotný pustiť si do dvora tisíce ľudí a celý víkend dozerať na ich hladké rotovanie. Ak sú však v dedine správne vzťahy, akcia si urobí dobré meno, organizátori zabezpečia plynulú komunikáciu, pravidlá a potrpia si na istú úroveň umelcov… Domáci dokážu prijať presvedčenie, že ide o česť aj pre ich domov, pre ich krásnu dedinu. Z takýchto iniciatív sa potom stávajú dlhoročné tradície a inšpirujú celé okolie, ktoré si – vrátane prázdninárov – zapamätá ich fixné dátumy.

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 1

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 2

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 3Umenie klubu dôchodcov poletuje v tichej slepej uličke.

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 4

“Neobyčajná záhrada” vymaľovaná tak, aby do jej hlavolamu zablúdili najmä deti.

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 5

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 6

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 7

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 8

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 9

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 10

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 11

Festival otvárajúci brány do tajomných lokálnych dvorov vo Francúzsku 12

Pre diskrétnosť lokálnej udalosti ilustrujú fotografie len časť dvorov a záhrad, do ktorých z ulice nedovidíte.

© text a foto: Mária Bruneau


Share Button

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

*